poniedziałek, 10 kwietnia 2017

Relacja z pobytu w Ljubljanie

Słowenia

W dniach 11 - 19 marca 2017 roku odbyło się piąte spotkanie uczestników projektu “Together we learn united we stand”. Tym razem młodzież ze swoimi opiekunami i koordynatorem panią Iwoną Zalewską - Lech miała okazję spotkać się rówieśnikami z pięciu krajów Europy i poznać Słowenię.
Wbrew pozorom, niewielka powierzchnia Słowenii, to jej duża zaleta. Nie tylko dlatego, że “małe jest piękne”! Wybierając się na kilkudniowy wypad do tego malowniczego kraju, możemy zwiedzić go właściwie w całości.
W odkrywaniu Słowenii pomagali nam uczniowie i nauczyciele ze szkoły Srednja medijska in grafična šola w Lubljanie.
Co tam Paryż, Rzym i Wiedeń! To atmosfera Lubljany jest niepowtarzalna. Nie spaceruje się tam w tłumie, a podziwiać można barokową architekturę - katedrę Swiętego Mikołaja, zamek wznoszący się nad miastem, stare kamienice. Lubljanę przecinają trzy mosty: Potrójny, Smoczy i Szewski.
Słowenia to nie tylko Lubljana, to także piękne góry, potoki i wspaniałe jaskinie. Mieliśmy okazję zobaczyć jedną z najpiękniejszych - Postojnską Jamę, która należy do grupy największych jaskiń na świecie. Jej groty i korytarze, wyżłobione w skalnym masywie tunele, tworzą labirynt o łącznej długości 27 km, dlatego podróżuje się w niej kolejką niemal jak rollercosterem. Zobaczyliśmy szereg wyjątkowych zamków, zamek w Lubljanie, Predjamski Grad - zamek ukryty w skale i zamek Bled - położony na stromym wzgórzu, z którego roztacza się zapierający widok na jezioro i urzekającą wysepkę. Dodajcie do tego 22 st.cel., wizyty w partnerskiej szkole, licznych muzeach np. Browarnictwa :), sport – grę w kręgle, kolacje w klimatycznej restauracji, niekończące się rozmowy z rówieśnikami ze Słowenii, Turcji, Włoch, Portugalii i Czech - to i tak otrzymacie tylko namiastkę tego co przeżyliśmy:) Słoweńcy podobnie jak Polacy lubią się bawić.
Wielu z nas się otworzyło, wielu pokonało swoją nieśmiałość, sprawdziło swoje siły w posługiwaniu się językiem obcym i na pewno wszyscy się zmotywowaliśmy do nauki angielskiego.

Karolina Zapała
nauczycielka historii

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz